×
Veritabanı Optimizasyon
Veritabanı Optimizasyonu

Veri ve Analiz Çözümleri; SQL Veritabanı; SQL Optimizer, Rule-Based Optimizer, Cost-Based Optimizer, Oracle Veritabanı: Explain Plan Tablosu sistemde sorgunun çalımasında sisteme olan yükünü tutulduğu ve optimize edileceği kısımdır. Sisteminizi yardımcı ek kurallar; indeks ekleyerek, indeks kaldırarak vs yükteki yükselmeler optimize ediyoruz.

SQL OPTIMIZER NEDİR ?

Herhangi bir SQL sorgusu çalıştırıldığında, istenilen bilgiye nasıl ulaşılacağına “Optimizer” adı verilen veri tabanı optimizasyon birleşeni karar vermektedir. Oracle, kullanıcılarına tahminler üzerine çalışan “Rule-Based Optimizer” ve daha çok akıl yürütme yöntemi ile çalışan “Cost-Based Optimizer” olmak üzere iki adet optimizasyon seçeneği sunmaktadır

Veri tabanına ulaşılırken, Rule-Based Optimizer (RBO) ile önceden tanımlanmış kurallar seti kullanılarak hangi yolun izleneceğine karar verilir.

Cost-Based Optimizer’ın (CBO) Rule-Based Optimizer‘a göre daha kapsamlı ve karışık bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Kullanılacak olan en iyi yöntemi belirlenirken, çeşitli veri tabanı bilgileri (tablo boyutları, kayıt sayıları, verilerin dağılımı vs.) kullanılmaktadır. Cost-Based Optimizer‘ının ihtiyacı olan veriyi sağlamak için veri tabanı objelerinin DBMS_STATS prosedürü kullanılarak analiz edilmeleri ve istatistiklerinin toplatılması gerekmektedir. Eğer bir tablonun analizi yapılmamışsa, Rule-Based Optimizer‘ın kuralları kullanılarak yolu belirlenir. Aynı sorguda bazı tablolar analiz edilmiş ve bazıları analiz edilmemiş ise, sistem öncelikli olarak Cost-Based Optimizer‘ını kullanır.
Explain Plan Tablosu
Oracle'da bir sorgunun çalışmasının sisteme olan maliyet bilgileri, EXPLAIN PLAN sayesinde hesaplanabilmektedir. Kullanılan plan tablosunun COST kolonunda sorgunun sisteme olan yükünün hesaplanmış değeri tutulmaktadır.
GES Bilişim ve Danışmanlık | Copyright © 2014-2017 | Tüm hakları saklıdır.