×
Tüp Bebek Bilgi Yönetim Sistemi
Tüp Bebek Bilgi Sistemi; çiftlerin detaylı öyküleri, muayene ve tetkik sonuçları, yumurta geliştirilmesi sırasındaki günlük ultrasonografi sonuçları ve hormon değerleri, yumurta toplama, embriyo kültürü ve embriyo transferi işlemleri istatistiki veri alınacak şekilde detaylı kaydedilmektedir.Üreme genetiği işlemleri, androloji birimindeki işlemler ve operasyonlar, endoskopik cerrahi işlemleri, elde edilen gebelik bilgileri ve sonuçları da sistemde kapsamlı olarak yer almaktadır. Böylece yapılan işlemlerin sonuçları takip edilmekte, başarıyı olumsuz etkileyebilecek durumlar önceden tespit edilebilmektedir.

Bu işlemin başarı belirten olabilmesi için çok titiz bir kontrol ve gelişmiş laboratuar teknolojisi kullanılır. tüp bebek yöntemi nedeni belirli kısırlıklarda olduğu gibi, sebebi belirlenemeyen durumlarda da geçerli bir tedavidir. kadını daha fazla yumurta üretmesi için uyaran ilaçlarından kullanılması ile birden çok embriyo ile hamilelik şansı çoğalır. tüp bebek yöntemiyle hamilelik şansı % 30'lara kadar yükselmiş olup, tüm dünyada yıllardır en güvenli kısırlık tedavisi olarak uygulanmaktadır.

"Tüp Bebek" yada tıp dili kullanımı ile "ıvf (ın vitro fertilizasyon), döllenmeyi sağlayamayan spermle yumurtanın laboratuar ortamında birleştirilmesi ve döllenmiş hücrelerin daha sonra kadının rahmine yerleştirilmesidir. daha sonra gebelik süreci ve doğum normal durumunda gerçekleşir.
Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, haftada en az iki kez olmak üzere cinsel ilişkisi olan bir çift bir yılın sonunda hamile kalmamış ise kısırlık (infertilite) söz konusudur. ülkemizde ve dünyada evli çiftlerin yaklaşık %15'i bu sorunla karşılaşmaktadır. neden olarak, erkekte sperm sayısı ve hareketliliğinde yetersizlik, sperm yapısında bozukluk, kadında cinsel organlara ilişkin yapısal bozukluklar, tüplerin tıkalı olması, yumurtlama bozukluğu, bağışık sistemle ilgili etmenler ve endometriozis sayılabilir. bazı çiftlerdeyse bütün araştırmalara karşın sebebi bulunamayan kısırlık söz konusu olabilmektedir.
GES Bilişim ve Danışmanlık | Copyright © 2014-2017 | Tüm hakları saklıdır.