×
Sistem Güvenlik Analizi

Bilgi Güvenliği; Sisteminizi yetkisiz erişime, veri kaybına ve meraklı gözlere karşı koruyoruz.

İnsanlar tarih boyunca negatif senaryoları analiz etmişlerdir. Konumuzda negatif senaryolardan biri ise “Hackerlardan biri Hizmet Dışı Bırakma (DoS) saldırısı başlatırsa ne olur?” Modern sistem mühendisleri suistimal vakalarını kullanarak çeşitli senaryoları dökümante edip, analizlerini yaparlar. Suistimal vakaları özetle, kullanıcı durumlarının art niyetli kişilerin gözünden bakarak sistem tasarımı aşamasında kullanılmasıdır. Suistimal vakalarının, kullanıcı durumlarıyla ilgili ilgi çekici ve faydalı yollar sağlayan bir çok uygulaması ve etkileşimi bulanmaktadır.

Güvenlik Gereksinimlerin Temin Edilmesi

Güvenlik gereksinimleri oluşmasının sebebi, insanların ve negatif aracıların yarattıkları şeylerin (bilgisayar virüsleri vb.) sistemler için tehdit olmasıdır. Kullanıcı durumu ve suistamal vakaları modelleri ve analizleri senaryolar üzerinde çalıştırılarak, sistemin tasarım aşamasında güvenliğinin artırılması ve tehditlerin azaltılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Suistimal durumları ve kullanıcı durumları, sistemden başlayarak alt sistemlere veya daha alt katmanlara ulaşacak şekilde kendini tekrarlayarak üretilebilir. Alt seviyedeki vakalar belirtilmesi gereken durumlardır ve kendine özgüdür, üst seviyeye çıkıldığında dikkate alınmazlar ve büyük ihtimalle bu durumda farklı bir analiz yapılması zorunlu olacaktır. Bu yaklaşım, gerekliliklerin her bir açıdan keşfedilmesi, doğrulanması ve anlaşması için geniş bir seçenek sunmaktadır. Suistimal durumlarının ve aracıların çizilmesi, senaryoya daha dikkatli odaklanılmasına faydalı olacaktır.

Sistem analiz hizmetimiz şu başlıklar altında özetlenebilir;

  • Sistem altyapı yeterlilik analizi
  • Sitemin dış tehditlere karşı güvenlik analizi
  • Sistemin firma içi güvenlik derecesi analizi
  • Sistem veri yedekleme ve güvenilirlik derecesi analizi.
  • Sistemin kullanıcı bazında uygulama analizi /Kullanıcı dostu puanlama analizi.
Yukarıda saydığımız başlıklar etrafında server sisteminizi analiz ediyor,gelişim alanlarını çözüm önerileri ile birlikte bir rapor halinde sunuyoruz.
GES Bilişim ve Danışmanlık | Copyright © 2014-2017 | Tüm hakları saklıdır.